Un proiect editorial realizat de
PortalInvatamant.ro

Un proiect editorial realizat de PortalInvatamant.ro


Modele de Proiecte Didactice pentru examenul de Definitivat Educatori

Model de Proiect Didactic pentru examenul de Definitivat Educatori 

Domeniul Limba si Comunicare - Memorizarea  

„Crizantema” de Otilia Cazimir  

Grupa mare
Tema anuala: „Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema proiectului: „Bogatiile toamnei”
Tema saptamanala: „Flori de toamna”
Domeniul de activitate: Domeniul Limba si Comunicare
Tema activitatii: „Crizantema” de Otilia Cazimir
Tipul activitatii: Transmitere si insusire de noi cunostinte
Forma de realizare: Memorizare
Scopul activitatii: Exersarea capacitatii de reproducere a unui text liric

Modelul de proiect didactic este extras din lucrarea Proiecte Didactice pentru succesul la Titularizare sau Definitivat Educatori. Asigurati-va reusita la Examenul de definitivare din 2026! Click AICI pentru detalii si comenzi.  


Obiective operationale – Pe parcursul si la finalul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1 – Sa audieze cu atentie poezia; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa retina titlul si autorul poeziei. 

O2 – Sa extraga mesajul educativ al poeziei; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa inteleaga mesajul poeziei. 

O3 – Sa exprime in propriile cuvinte sensul celor doua noi sintagme: „gingasa”, „revarsa”; obiectivul se considera realizat daca toti copiii exprima in cuvinte proprii sensul celor doua cuvinte noi: „gingasa” si „revarsa”.  

O4 – Sa recite corect si expresiv poezia, respectand intonatia, ritmul si pauza; obiectivul se considera realizat daca toti copiii reusesc sa redea cel putin o strofa din poezie, respectand intonatia, ritmul si pauza.   

Strategii didactice
Metode si procedee: expunerea, conversatia, explicatia
Material didactic: scrisoare, crizanteme, vaza pentru flori, recompense
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Durata activitatii: 25-30 minute

Bibliografie:
– Volum de poezii, Otilia Cazimir, Editura Vizual, Bucuresti, 1996;
– „Curriculum pentru educatie timpurie”, M.E.C.I., 2019.  

Scenariu didactic 

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii instructiv-educative. Se aeriseste sala de grupa si se pregatesc materialele didactice necesare pentru desfasurarea activitatii.  

Educatoarea capteaza atentia copiilor prin intermediul descoperirii unei vaze cu crizanteme, in care se ascunde o scrisoare, primita de la Zana Toamna. Aceasta le-a pregatit o poezie frumoasa despre crizanteme.   

Se va comunica copiilor titlul poeziei, autorul poeziei si obiectivele activitatii, pe intelesul copiilor. La sfarsitul activitatii, copiii vor reusi sa recite poezia singuri. Se efectueaza cateva exercitii de pregatire vocala: „nani, nani”, „vrum, vrum”, „poc, poc”.
Se va face o recitare model a poeziei de catre educatoare, care trebuie sa respecte intonatia, mimica, ritmul si pauzele. Poezia va fi invatata pe strofe (unitati logice). Educatoarea va repeta singura prima strofa de mai multe ori, apoi, impreuna cu unul sau
doi copii. Se va trece la recitarea urmatoarei strofe, care va fi repetata impreuna cu prima, apoi se va face repetarea acestora de catre cativa copii. Astfel, va fi redata poezia integral. Educatoarea se va asigura de intelegerea textului, de extragerea corecta a mesajului poetic, iar acolo unde va fi nevoie, va oferi explicatiile necesare.   

Copiii vor fi impartiti in doua echipe: echipa fetelor si echipa baietilor. Fiecare echipa va recita, pe rand, poezia. Apoi, fiecare copil va trebui sa aleaga cate un cuvant dintre cele doua noi, respectiv „gingasa” si „revarsa” si sa alcatuiasca cate o propozitie.
Copiii vor fi intrebati care este titlul si autorul poeziei.  

In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri referitoare la modul in care copiii au participat la desfasurarea activitatii. Copiii vor primi recompense – fete zambitoare.   

Demers didactic
 
Evenimentul didactic Continut stiintific Strategii didactice Evaluare
1.Moment organizatoric Asigurarea conditiilor unei bune
desfasurari a activitatii
instructiv-educative.
Aerisirea salii de grupa, pregatirea materialelor didactice necesare
pentru desfasurarea activitatii,
aranjarea mobilierului. 
   
2. Captarea atentiei Se va realiza prin intermediul 
descoperirii unei vaze cu
crizanteme, in care se ascunde o
scrisoare, primita de la Zana
Toamna. Aceasta le-a pregatit o
poezie frumoasa despre crizanteme. 
Conversatia Frontala
3. Anuntarea temei si a obiectivelor Se va comunica copiilor titlul 
poeziei, autorul poeziei si
obiectivele activitatii, pe intelesul
copiilor. La sfarsitul activitatii,
copiii vor reusi sa recite poezia
singuri. 
Explicatia Frontala
4. Desfasurarea activitatii (prezentarea continutului si dirijarea invatarii) Se efectueaza cateva exercitii de
pregatire vocala: „nani, nani”,
„vrum, vrum”, „poc, poc”. 

Se va face o recitare model a poeziei  de catre educatoare, care trebuie sa respecte intonatia, mimica, ritmul si pauzele. 

Poezia va fi invatata pe strofe (unitati logice). Educatoarea va
repeta singura prima strofa de mai
multe ori, apoi, impreuna cu unul
sau doi copii.

Se va trece la recitarea urmatoarei
 strofe, care va fi repetata impreuna cu prima, apoi se va face repetarea acestora de catre cativa copii.
Astfel, va fi redata poezia integral.

Educatoarea se va asigura de intelegerea textului, de extragerea corecta a mesajului poetic, iar acolo unde va fi nevoie, va oferi
explicatiile necesare.  
Conversatia  


Observatia 


Expunerea 
Frontala
5. Obtinerea performantei si asigurarea feedbackului. Copiii vor fi impartiti in doua 
echipe: echipa fetelor si echipa 
baietilor. Fiecare echipa va recita,
pe rand, poezia.
Apoi, fiecare copil va trebui sa
aleaga cate un cuvant dintre cele
doua noi, respectiv „gingasa” si
„revarsa” si sa alcatuiasca cate o
propozitie.
Conversatia 


Explicatia 
Frontala 


Individuala
6. Evaluarea activitatii Copiii vor fi intrebati care este titlul si autorul poeziei.  Conversatia Frontala  
7. Incheierea activitatii Vor fi facute aprecieri referitoare la modul in care copiii au participat la desfasurarea activitatii. 

Copiii vor primi recompense – fete zambitoare. 
Conversatia Frontala

Individuala

 
 

Teste REZOLVATE pentru reusita la examenul de definitivare in invatamantul prescolar


Nota 10 la Examenul de Definitivare pentru
cadrele din Invatamantul Prescolar

Comandati acum exemplarul dvs. din lucrarea pe care specialistii
o pun acum in serviciul dvs.!
 
Grabiti-va sa intrati in posesia exemplarului dumneavoastra >>